Hľadať

Otázky

Prosíme, využívajte naše kontaktné e-mailové adresy, radi Vám zodpovieme na Vaše otázky

1. Otázky a odpovede o h.pylori

Ako sa dostane do tela?

  • Hlavná hypotéza o šírení helikobaktera hovorí o prenose z človeka na človeka kontaktom s jeho žalúdočným obsahom alebo so stolicou. Štúdie ukázali vysokú koncentráciu tejto baktérie vo vývratkoch alebo hnačkovitých stoliciach nakazených ľudí. Po vracaní sa helikobakter nachádza aj v slinách a vo vzduchu okolo. Prenos je teda najľahší pri blízkom rodinnom kontakte. Helikobakter prežíva aj na zubnom povlaku, tiež na zle umytom pohári. Bol dokázaný aj v slinách, môže sa prenášať aj bozkávaním. Nakaziť sa môže len človek s nedostatočnou odolnosťou voči tomuto mikroorganizmu, za čo je zodpovedný imunitný systém tela.

Aké problémy môže spôsobovať?

  • Helikobakter sa považuje za hlavnú príčinu zápalu žalúdočnej sliznice. Zohráva významnú úlohu vo vývoji vredovej choroby žalúdka a dvanástnika. Dokázalo sa, že je prítomný v 80% žalúdočných a 95% dvanástnikových vredov. Ak sa tzv. chronický zápal (gastritída) nevylieči, môže sa stať príčinou nielen zhoršeného hojenia samotného vredu, ale po rokoch môže mať vplyv aj na vývoj rakoviny žalúdka. Zákernosť rakoviny žalúdka spočíva v tom, že v čase, keď jestvuje prakticky 100-percentná možnosť vyliečenia, pacient nepociťuje nijaké ťažkosti.

Pociťuje nejako pacient, že má helikobaktera?

  • Nie každý, kto má baktériu helikobaktera, má ťažkosti. Odhaduje sa, že tretina ľudí s ním prežije bez ťažkostí celý život. Závisí to od znášanlivosti organizmu. Mnohí ľudia si zvykli na to, že majú ťažšie trávenie, pálenie záhy, bolesti v nadbrušku, napínanie na vracanie, zápach z úst, nafukovanie, grganie, zápchu či nepravidelné vyprázdňovanie, pocit plnosti žalúdka a zvýšenej únavy.

Okrem toho sa infekcia spôsobená helikobakterom pylori môže prejaviť aj rôznymi kožnými problémami - akné, začervenanie, svrbenie kože či ekzém.

Ako sa zistí, či mám helikobaktera?

  • Vyšetrenie antigénu helikobaktera zo stolice sa využíva na stanovenie momentálnej nákazy helikobakterom a tiež pre kontrolu úspešnosti liečby infekcie, nie skôr ako 6 týždňov po ukončení liečby.V krvi protilátky proti Helikobakter pylori pretrvávajú roky po kompletnej eradikácii H.pylori antibiotikami. Preto môžu byť serologické testy na stanovenie protilátok dobré pre diagnostiku už prekonanej infekcie, ale na kontrolu úspešnosti liečby nie sú vhodné (dali by sa orientačne použiť len u pacientov, ktorí ešte na HP neboli liečení).

Ako sa lieči infekcia helicobacterom pylori?

  • V prvom rade je nutné zdôrazniť, že liečba patrí vždy do rúk lekára. Súčasná odporúčaná liečebná schéma znamená užívať kombináciu troch liekov - dva druhy antibiotík plus tzv. blokátor protónovej pumpy (liek, ktorý znižuje tvorbu žalúdočnej kyseliny, ktorá je pre túto baktériu živnou pôdou). Liečba obyčajne trvá 7-14 dní. Niektorí pacienti potrebujú dlhšiu liečbu alebo dokonca štvorkombináciu liekov (v druhej línii liečby sa zamenia antibiotiká), pretože sa nakazili veľmi odolným kmeňom. Kontrola úspešnosti liečby sa odporúča robiť vyšetrením zo stolice po 6 týždňoch. Ak má však pacient vred, odporúča sa opätovná gastroskopia na kontrolu hojenia vredu. Vzorky z neho sa posielajú na histologické vyšetrenie.

2. Najčastejšie otázky k tehotenským testom

Keď chcem zistiť, či som tehotná, môžem si urobiť test ešte pred menštruáciou ?

  • Áno. Keďže bunky placenty začínajú produkovať hormón HCG až 7 - 10 dní po oplodnení, je zbytočné robiť test hneď 2. alebo 3. deň po nechránenom pohlavnom styku, treba vydržať približne 7 - 10 dní.

Aký test si mám vybrať ?

  • Citlivosť metódy je tým vyššia, čím nižšie množstvo HCG dokáže tehotenský test zistiť. Čím nižšiu koncentráciu hormónu dokáže test spoľahlivo stanoviť, tým skôr zistíte tehotenstvo. Preto je nutné voliť tehotenský test s najvyššou citlivosťou, t. j. najnižšou hodnotou stanoviteľného hormónu HCG. BABY test patrí medzi najcitlivejšie testy na našom trhu - v sére stanoví už 10 IU / l !

Aký je rozdiel medzi prúžkom a doštičkou ?

  • Prúžok - pri jeho použití treba dbať, aby bol v nádobke s močom ponorený len predpísaný čas. Doštička je luxusnejšie balenie prúžku, k testu je priložená malá pipetka, ktorou sa nasaje potrebný objem moču; okienko doštičky pojme iba 0,2 ml moču, zvyšok vytečie a test sa nerozmočí. Aj doštička, aj prúžok sú rovnako citlivé a spoľahlivé. Pri ich aplikácii sa pridržiavajte návodu.

Aký moč mám použiť ?

  • Môžete použiť moč odobratý kedykoľvek počas dňa. Ak viete, kedy došlo k nechránenému pohlavnému styku, náš test spoľahlivo zachytí hormón HCG už 7. - 10. deň po počatí, teda ešte pred očakávanou menštruáciou. Vtedy je hladina hormónu spoľahlivo zistiteľná iba v rannom moči. Moč je počas dňa zriedený - podľa množstva prijatých tekutín. Preto sa môže stať, že z ranného moču vám test ukáže tehotenstvo, ale ak ho popoludní zopakujete, dostanete negatívny výsledok.

Výsledok bol negatívny, ale nie som si istá výsledkom. Kedy môžem test opakovať?

  • Ak si nie ste istá výsledkom, opakujte testovanie s novým testom po 24 hodinách. Ak ste ho robili ešte pred 7. dňom po oplodnení, opakujte testovanie najskôr 7. - 10. deň po oplodnení.

Výsledok bol pozitívny - zreteľné dve čiarky na prúžku alebo v okienku C a T - som tehotná ?

  • Ak ste ešte dostali menštruáciu - k počatiu môže dôjsť v rôznych fázach menštruačného cyklu, 21 až 35 - dňový cyklus sa pokladá za normálny. V každom prípade platí, že hormón HCG sa začína produkovať 7. -10. deň po oplodnení. Pozitívny výsledok môže test ukázať aj v prípade, že vám ešte neskončilo šestonedelie, t. j. 6 týždňov po pôrode alebo po prerušení tehotenstva - hladina HCG je stále merateľná tehotenským testom.